TOLERANCJA, CZY NIETOLERANCJA? PROBLEM WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA.

By Aleksandra Groszkowska - 12/20/2016Cześć! Przerwa świąteczna zbliża się do większości nas ogromnymi krokami. Szczerze mówiąc, nie mogę się jej doczekać. Ale dzisiaj totalnie nie o tym! Ostatnio bardzo zastanawiam się nad tym, co jest większym problemem w świecie, w którym żyjemy-tolerancja, czy jej kompletny brak? Tolerancja, to słowo, którego znaczenie jest dosyć pojemne i obejmuje wiele sfer życia, jak np. orientację (homoseksualizm), religię/kulturę, wygląd/pochodzenie. Generalnie chodzi tu o uszanowanie tego, co podoba się tej drugiej osobie, a mnie już niekoniecznie. Temat obszerny, więc uznałam, że ukierunkuję go głównie na orientację i pochodzenie-o tym ostatnio słyszy się najwięcej. Osobiście znam niewiele osób, które miałyby takie samo zdanie odnośnie homoseksualistów, jak ja. Dlaczego tak wielu z nas jest wbrew temu, aby dwóch mężczyzn, czy też dwie kobiety zajmowały się dzieckiem, które nie ma żadnej rodziny? Czy to takie dobre, gdy wiele z nich cierpi w domach dziecka, podczas gdy taka para może zapewnić mu normalne warunki bytowania, rozwoju? W czasach, w których żyjemy bardzo rozwinięta jest dziedzina psychologii. Kiedy dziecku będzie ciężko zrozumieć, dlaczego ma taką, a nie inną rodzinę, zapewnić można mu wyjaśnienie przez kogoś z wiedzą. Absolutnie nie przeszkadzają mi zakochani w sobie tej samej płci. Miłość, to miłość. Najważniejsze jest to, aby czuć się przy sobie dobrze, aby móc sobie ufać i wzajemnie się wspierać. Dlatego nie rozumiem, kiedy wielu z nas jest tak oburzonych, widząc np. dwie lesbijki. Gdyby byli "groźni" dla otoczenia, okej. Ale są to osoby takie same, jak my. Nawet może trochę zagubione, gdyż ciężko jest się przyznać do swojej orientacji przed bliskimi, a przed resztą świata już całkowicie. Współczuję ludziom, którzy to przechodzą, jednak mam nadzieję, że każdy z nich kiedyś się na to zdobędzie i odnajdzie swoją miłość, kimkolwiek ta osoba by nie była. Myślę, że tolerancja moralna, która pozwala na bycie odmiennym, w tym przypadku jest bardzo ważna dla porządku świata. Warto jest się otworzyć na takie problemy osób najbliższych. Nikomu niepotrzebne jest szydzenie z takiego człowieka. Pytając ludzi, którzy byli nietolerancyjni, dlaczego tak do tego podchodzą, co taki z pozoru zwyczajny człowiek im zrobił, zazwyczaj słyszałam odpowiedź-nie wiem, wkurzają mnie, są obrzydliwi. Okazywanie sobie uczuć w żaden sposób nie jest obrzydliwe. Nieważne, czy robi to kobieta z mężczyzną, czy kobieta z kobietą, a może też mężczyzna z mężczyzną. Nietolerancja jest chorobą ludzkości. A jak to jest z homoseksualizmem? WHO skreśliła go z listy chorób. Tak, jak homoseksualny mężczyzna zagraża chłopcom, tak hetero zagraża dziewczynkom. Tak wiele teraz słyszymy o gwałtach...
Jednak, czy w każdej dziedzinie jestem taka tolerancyjna? Absolutnie nie! Mam wrażenie, że naszym światem ostatnio kompletnie zapanowali islamiści. Wcześniej myślałam sobie, że przecież nie każdy z nich chce zranić drugiego człowieka i ma prawno do normalnego życia. Lecz kiedy teraz obserwuję, do czego zachęca ich religia-jestem bardzo negatywnie nastawiona w kierunku ludzi tego pochodzenia. Nie obrażam ich, nie prześladuję w żaden sposób. Po prostu nie chcę dostrzegać ich w obrębie swojego wzroku, a może nawet i dalej. Przynoszą wiele bólu i strachu ludziom na całym świecie. Wiem, że nietolerancja nie jest dobra. Ale kiedy ktoś przez kogoś cierpi od razu negatywnie nastawiamy się do tej osoby. Na jednej stronie przeczytałam zdanie: Przekazywanie faktów i ostrzeganie przed zagrożeniem jakie wynika z procesu islamizacji to nie islamofobia, to naturalna reakcja obronna która powinna być w każdym z nas.
I zdecydowanie się z tym zgadzam. Warto być świadomym tego, co każdego z nas może spotkać w dzisiejszych czasach, kiedy zagrażają nam ci ludzie.
Podsumowując! Starałam się przedstawić dwie strony tolerancji-gdzie warto się nią kierować i w jakim przypadku nie. Filozof Karl Popper stwierdził, że: Bezgraniczna tolerancja musi prowadzić do jej zaniku. Jeśli rozszerzymy bezgraniczną tolerancję nawet na tych, którzy nie są tolerancyjni, jeśli nie jesteśmy gotowi bronić tolerancyjnego społeczeństwa przed atakiem nietolerancyjnego, wtedy tolerancyjny zostanie zniweczony, a tolerancja z nim.
Więc nigdy niczego za dużo. Rozróżniajmy sfery i ludzi, dla których warto być tolerancyjnym, a dla których nie. Nie tolerujmy krzywdy, a zamiast tego zaakceptujmy ludzi, którzy są odmienni pod względem wyglądu, orientacji. 
Sweter-Olika (KLIK)
Buty-DeeZee (KLIK)
 • Share:

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Ślicznie wyglądasz

  http://agnesssja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Łojejku, to sweter tego typu, w którym można spać, iśc na imprezę i do pracy! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Publiczne okazywanie uczuć (nie zważająć na płeć osób) uważam za nietaktowne. Ponadtom, nie uważam, aby dwie osoby tej samej płci mogły wychować normalne (i zgodnie z prawem) dziecko.
  Pozdrawiam,
  Normxcore

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo szczery post :)
  Śliczne, świąteczne zdjęcia
  MÓJ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń